Projeler

Ted ve Melek

Ülkemizde otizm hala, zekâ engeli olarak görülmekte ve sıklıkla down sendromuyla karıştırılmaktadır. Bazı aileler otistik çocuklarını deli diye eve kapatmaktadır. İmkânları yüksek olan aileler ise otistik çocuklarından utanarak onları kendi ortamlarından uzağa göndermektedir. Kısaca ülkemizin büyük bir kesiminde otizm saklanan, utanılan, kabullenilmeyen bir durumdur. Ülkemizde bu çocuklarla ilgili eğitim konusunda birçok engel ve imkânsızlık bulunmaktadır.

Ted ve Melek filmi bir farkındalık yaratarak aileleri ve çevrelerini bilinçlendirmeyi ve bu çocukları saklandıkları karanlıktan çıkarmayı amaçlar.

Hala otizimle ve otistik çocuklarla ilgili açıklanamayan bir sürü soru bulunmaktadır. Varılan tek bir ortak sonuç vardır: Otizm bir hastalık değildir.

Otistikler de çeşitli tedavi ve eğitimler sayesinde çevreye uyum sağlayıp, kendilerine göre bir hayat kurma hakkına sahiptir.

Peki otistik çocuklarımız neredeler ?

Türkiye, Norveç ve Makedonya yapımı olan filmin yönetmenliğini Taşkın Aker, bilimsel danışmanlığını Dr.Cem Kınacı üstlenmektedir.