Projeler

5.Kat

"Gördüğümüz düşlere en yakın anlatım biçimi sinemadır."  André Breton
 
"İkinci uzun metrajlı filmim olması planlanan 5.KAT, çok katmanlı anlatım tarzını destekleyen, yalnızca metin vurgusu üzerine kurulu olmayıp, anlatım olanaklarını da biçimci bir yetkinlikte zorlayan cesur bir "tür" filmi. Günümüzde oldukça az sayıda örneği bulunan içsel gerçeklik üzerine kurulu filmlere sürrealist ve şiirsel bir yaklaşım sunması düşünülen 5.KAT, hem izleyicinin algı odaklarını genişletip hem de özellikle ulusal sinema için bildik reflekslerden uzak bir düşünsel kapı açacaktır.
 
Film, nesnel yaşam gerçeği ile zamanların dışında asılı duran düşsel gerçek arasındaki mesafeyi, bir karakterin çocukluğu ve o anı arasındaki mesafeye indirgeyerek alışılmış olanın dışında bir öykü sunuyor. Dünyevi kıstasların, bastırılmış bilinçdışı arzuları ortaya çıkardığı böylesi bir evrende sıkışıp kalan karakter, sonunda kendi yarattığı gerçeğe kaçarak "yeni taşınılan ev" metaforunda irrasyonel bir kurtuluş yolu arıyor.
 
Bu filmle hedefim, sözün şiirini görselin şiirine dönüştürerek yerel kriterler taşıyan bir öyküyü evrensel düzeye taşıyabilmektir. Bu noktada görsel şiir yaratmada tartışmasız etkisi olan anlatımcı sinemanın tüm olanaklarını, sürrealist bir söylemi de yanına alarak kullanmak düşüncesindeyim."

Tan Tolga Demirci (Yönetmen/Senarist)